Park etnograficzny w Żywcu

Na pograniczu dwóch masywów beskidzkich leży ciekawe i urokliwe miasteczko Żywiec. Ta miejscowość kojarzona jest przede wszystkim z tutejszym browarem, ale na miejscu znajduje się także sporo atrakcji turystycznych. Baza noclegowa Żywca zaprasza gości, którzy wybierają się na wędrówkę górskimi szlakami.

Przez wieki na Podbeskidziu kwitła kultura i sztuka góralska. Obecnie odbywa się tu wiele imprez w terenie pod nazwą Dni Kultury Beskidzkiej. Zarówno w Żywcu, jak i w okolicznych wsiach, zwiedzający natkną się na sporo starych zabudowań uważanych za zabytkowe. Dla przyjezdnych, którzy chcą się bliżej zapoznać z architekturą, sztuką i tradycjami tego regionu, wybudowano w pobliskim Ślemieniu park etnograficzny. Stawia on sobie za zadanie odtworzenie typowej beskidzkiej wioski wraz z układem budynków i rozplanowaniem przestrzennym obszaru życia wieśniaków. Do dzisiaj na teren skansenu przeniesiono już kilkanaście typowych, starych zabudowań z różnych okresów, a planuje się dodanie jeszcze kilku obiektów do projektu.

Podstawę wioski etnograficznej stanowią oczywiście chaty mieszkalne, reprezentujące różne style budowy. Jest tu zarówno kompletna wiejska zagroda mieszkalna jak i dom wołoski oraz chałupa zamożnego chłopa. Mieszkańcom skansenu służy tutejsza szkoła i kuźnia, a na przechowywanie zbiorów przeznaczono spichlerz z XIX wieku i piwniczki typu ziemiankowego. Zdrowiu mieszkańców służy domek zielarki i zaopatrywana przez nią apteka. Nie może zabraknąć tu także różnych rodzajów studni i kapliczek. Ponadto, planuje się przeniesienie do skansenu wiatraka, leśniczówki, kościółka i synagogi. Wnętrza budynków wyposażono zgodnie z ich typową aranżacją wiejską. Ekspozycje w izbach przybliżają zwiedzającym życie codzienne wieśniaków i górali oraz ich pracę i rekreację. W sezonie na terenie parku etnograficznego odbywa się kilka imprez kulturalnych. W tutejszym sklepiku można zakupić pamiątki oraz wyroby rzemieślnicze związane z tradycjami ludowymi. Zwiedzanie odbywa się tylko pod opieką pilota.

Dla osób, które właśnie tu wykupiły sobie wakacyjne noclegi, Żywiec przygotował szereg atrakcji. Jedną z nich stanowi skansen etnograficzny, który pozwoli uczestnikom zapoznać się z kulturą, sztuką, rzemiosłem i tradycjami górali z regionu Beskidów, podczas zwiedzania budynków reprezentujących typową śląską architekturę wiejską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>