Kalwaria w Wielu – okolice Borska

Borsk to świetny pomysł dla osób, które w takcie urlopu chcą cieszyć się niezakłóconym spokojem i piękną przyrodą. Ta nieduża wieś na Kaszubach jest miejscem coraz chętniej odwiedzanym zarówno przez rodziny z dziećmi, jak i osoby dorosłe. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ w okolicy Borska znajduje się całkiem sporo różnego rodzaju atrakcji. Poza malowniczym jeziorem Wdzydzkim warto tutaj z pewnością odwiedzić chociażby zananą Kalwarię w Wielu.

Kalwaria Wielewska to jedna z największych atrakcji na Kaszubach, która każdego roku jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z różnych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto podczas pobytu w Borsku lub okolicy wsi zarezerwować sobie nieco czasu, aby zobaczyć także i słynną Kalwarię Wielewską. Warto podkreślić, że Kalwaria Wielewska to na chwilę obecną drugi tego typu obiekt na Pomorzu Gdańskim zaraz za Kalwarią Wejherowską, którą swoją drogą także warto odwiedzić. Kalwaria w Wielu znajduje się na stokach Białej Góry, niedaleko zarówno od wsi Wiele, jak i Jeziora Wielewskiego. Inicjatorem budowy Kalwarii Wielewskiej był tutejszy proboszcz – ksiądz Józef Szydzik. Pierwsze plany obiektu powstały już w roku 1905. Jednak parafia tutejsza otrzymała pozwolenie na zbudowanie Kalwarii dopiero dekadę później. Projekt obiektu został opracowany przez Theodora Mayra z Monachium, kalwarię wybudowano na gruntach, które wcześniej należały do gospodarzy Białej Góry – Anny i Michała Durajewskich, którzy zresztą zostali pochowani na terenie Kalwarii Wielewskiej. W 1924 ksiądz Szydzik przeszedł do parafii Chełmża, dalszą budową Kalwarii kierował zatem proboszcz Józef Wrycza. Kalwaria, której budowę finansowali parafianie, została ostatecznie ukończona w roku 1927. Powszechnie uważa się, że Kalwaria Wielewska to jeden z najpiękniejszych zabytków województwa pomorskiego. Na chwilę obecną na obszarze Kalwarii znajduje się aż 14 kaplic oraz 6 dekoracyjnych kompozycji rzeźbiarskich.Odbywają się tam w ciągu roku dwa odpusty.

Zdecydowanie pobyt i nocleg w Bosku może być bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie zadbać o wygodne, atrakcyjnie położone noclegi. Teraz można już dokonać rezerwacji także i online, przyda się jedynie dobra baza noclegowa, która zawiera w miarę aktualne oferty domów wczasowych i innych obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>