Latarnia Morska w Niechorzu

Niechorze jest małym letniskowym miasteczkiem znajdującym się w Gminie Rewal nad Morzem Bałtyckim. Leży ono na pograniczu Bałtyku i Jeziora Liwia Łuża. Miejscowość dla swoich turystów proponuje nie tylko odpoczynek nad morzem, ale także korzystanie z dobrodziejstw jeziora. Jednym z piękniejszych miejsc w Niechorzu jest Latarnia Morska – jedna z wielu ulokowanych na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, które są atrakcją nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.

Latarnia w Niechorzu zaczęła powstawać w 1860 roku, a została uruchomiona już 6 lat później. Wieża latarni, czyli jej główna część została zrobiona z licowej cegły. Dolna część latarni zbudowana została na planie czworokąta, górna zaś na wysokości przebudówek na planie ośmiokąta. Na wierzchołku wieży ustawiony jest taras widokowy skąd podziwiać można Morze Bałtyckie i Gminę Rewal.

Wieża ma wysokość 45 metrów. Zasięg światła latarni sięga ponad 37 kilometrów wzdłuż morza. Panorama wybrzeża Rewalskiego jest pięknym widokiem z tarasu Latarni Morskiej. Chcąc wypocząć w mieście warto zarezerwować w bazie noclegowej Niechorza, pokoje nad samym morzem lub w okolicy latarni. Te widoki robią na turystach największe wrażenie. Dodatkowo, w pobliżu Latarni biegnie szlak turystyczny o nazwie Nadmorski Szlak imienia Czesława Piskorskiego. Jest to szlak biegnący wzdłuż wybrzeża Bałtyckiego i to właśnie na trasie tego szlaku znajduje się Latarnia Morska w Niechorzu.

Z Latarnią związanych jest także wiele ciekawostek, o których warto wiedzieć. Otóż od 29 maja 2006 roku, Poczta Polska przedstawiła Latarnię Morską w Niechorzu na znaczkach. Dla kolekcjonerów jest to wspaniała pamiątka znad morza. Jeśli ktoś oglądał film „Beata” Anny Sokołowskiej to pamięta, że w 1964 roku kręcono ten film w Niechorzu, zarówno na plaży jak i w samej Latarni Morskiej. Pamiętajcie, aby dostać się na sam szczyt latarni trzeba pokonać aż 210 schodków, za to widoki zrekompensują wam długą wędrówkę po schodach.

2 comments

  1. Latarnia jakich pełno ale krajobraz niesamowicie piękny. Dla takich widoków warto tam pojechać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>