Najciekawsze śląskie miasta – Kłodzko

Kłodzko to klejnot województwa dolnośląskiego (więcej: Wikipedia), który może wzbudzać podziw i zazdrość. Miasto jest prawdziwą kroniką historyczną, sięgającą swymi korzeniami do czasów, gdy przez ten teren przebiegał Bursztynowy Szlak (I – VI wiek n.e.). Szlak ten był handlową konsekwencją fantazji, która zdominowała całe Imperium Romanum na temat "złota północy". Jednakże pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z X wieku, a odnotował je Kosmas, kronikarz z Pragi. Wzmianka ta dotyczy śmierci władcy państwa libickiego (Kłodzko wchodziło w skład tego państwa), którego władcą był Sławnik, ojciec Świętego Wojciecha.

Przez wiele wieków Kłodzko był pod panowaniem królów czeskich – ich darem jest chociażby herb miasta, na którym na czerwonym tle widnieje biały lew w złotej koronie, z dumnym podwójnym ogonem. Legenda mówi, że nadworny malarz króla Przemysła Ottokara II kończył zlecone mu dzieło w wielkim pośpiechu i zapomniał lwu namalować ogon. Jego podwójność miała być rekompensatą za niedopatrzenie malarza, ale jest to znak szczególny, który wyróżnia ten herb.

Kłodzko to przestrzeń do zwiedzania
Wędrując po Kłodzku, nie da się nie mieć wrażenia, że jest to miasto-muzeum. Człowiek zastanawia się, czy nie podąża ścieżką, po której niegdyś za bursztynem nie pędzili starożytni kupcy rzymscy, czy nie dotyka kamieni, których dotykali ludzie, tworzący historię czesko-polską. Wizyta w Kłodzku to podróż w czasie, z której trudno jest się przebudzić, zwłaszcza że noclegi są przyjazne dla przyjezdnych, którzy pragną energii średniowiecznych miast. Lokalna baza kwaterunkowa (więcej: wolne noclegi Kłodzko) daje swoistą niepowtarzalność – Kłodzko jest unikatowym miastem, nie ma nigdzie na świecie swego brata-bliźniaka (zobacz też: Toruń).

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kłodzku?
Przyjęło się, że wizytówką miasta jest wznosząca się na Górze Fortecznej Twierdza Kłodzka. Jest ona arcydziełem architektury obronnej, która pochodzi z XVI wieku, przy czym jej intensywna rozbudowa miała miejsce w XVIII wieku. Budowla jest zachowana w znakomitym stanie. Wiek XIX całkowicie zmienił jej przeznaczenie – stała się ona miejscem, w którym więziono chociażby powstańców czy też wszystkich tych, którzy byli uważani za ludzi niebezpiecznych dla ówczesnych struktur państwowych. II wojna światowa także wykorzystała twierdzę jako więzienie dla jeńców z różnych zakątków Europy. W czasach PRL-u były tu magazyny wojskowe oraz wytwórnia rozmaitych gatunków win.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>