Skarby Gór Kaczawskich

Góry Kaczawskie słyną nie tylko z wygasłych wulkanów, ale i różnych unikalnych zabytków, które niekiedy znajdują się właśnie w pobliżu tych wzniesień. Oprócz tego dość blisko znajduje się baza noclegowa, bowiem Góry Kaczawskie zapewniają noclegi w miejscach, które są świetnymi punktami wypadowymi.

Będąc w Górach Kaczawskich, szczególnie warto zobaczyć wieżę widokową Radogost, która została zbudowana w XIX wieku, głównie z bazaltu i kamienia. Co ciekawe, ma drewniany dach. Na wieży znajduje się poziom widokowy oraz sześcioboczny taras. Rozciąga się z niej przepiękna panorama na Góry Kaczawskie.

W pobliżu Wojcieszowa, w lesie znajduje się szubienica, którą uważa się za najlepiej zachowany obiekt tego typu na Dolnym Śląsku. Prowadzi do niej ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, zwana Gruszką. Zbudowana jest ona z głazów i wyglądem przypomina studnię. Na kamiennych filarach wciąż można zobaczyć ślady po egzekucyjnych belkach. Budowla ma aż cztery metry wysokości, a jej wewnętrzna średnica to 6 m. Podobno wybudowano ją tutaj ze względu na szkołę katów, która funkcjonowała w Wojcieszowie.

Ponadto w Dobkowie dla turystów udostępniony został bardzo ciekawy Szlak Kapliczek. Znajduje się tu prawie trzydzieści kapliczek i przydrożnych krzyży, pochodzących zazwyczaj z XIX wieku. Wiele z nich zawiera związane z licznymi legendami figury świętych. Poza tym większość wykonanych jest z ogromnym kunsztem. Szlak Kapliczek to trasa około ośmiokilometrowa, która słynie również z kilku punktów widokowych, galerii ceramicznych itp.

Turystów zachwyca także przepiękny Pałac Kłonice, który początkowo był dworem renesansowym. Później został jednak przebudowany i znacznie powiększony. Istotne jest to, że zachowała się okazała dziewiętnastowieczna wieża. Pałac znajduje się teraz w rękach prywatnych.

Z kolei w Rokitnicy i Rzymówce można podziwiać stare grodziska, ślady po wczesnośredniowiecznym osadnictwie. Przez miejscowości te przebiega także źródlany szlak, z którym związanych jest wiele opowieści o Jadwidze, żonie Henryka Brodatego. Do grodziska w Rzymówce prowadzi niezwykle urokliwa aleja dębów. Koniecznie trzeba wejść na zabytkową wieżę na Bazaltowej Górze, na której znajduje się taras widokowy. Można stamtąd zobaczyć m.in. Góry Sowie. Wieża ma aż dziesięć metrów wysokości. Co ciekawe, Bazaltowa Góra to wzniesienie pochodzenia wulkanicznego, z której można odczytać ślady dawnej działalności lawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>