Szlakiem cerkwi – Ustrzyki Dolne

Gmina Ustrzyki Dolne obejmuje obszar, na którym wzniesiono kilkanaście przepięknych cerkwi, były to bowiem tereny prawosławne. Ich liczba jest na tyle duża, że przeciętny turysta potrzebowałby przynajmniej kilku dni, aby dogłębnie poznać ich historię i walory estetyczne, dlatego najlepiej skorzystać z noclegów w Ustrzykach Dolnych (meteor-turystyka.pl/noclegi,ustrzyki-dolne,0.html). Tam też znajduje się cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Została ona wybudowana w 1937 roku, do 1951 roku była użytkowana jako cerkiew, a przez kolejne dwa lata jako świątynia katolicka, w kolejnych latach aż do 1980 roku stała się magazynem. Po tym czasie jej stan był opłakany. Od 1980 roku należała do parafii łacińskiej, później została przekazana grekokatolikom. Pierwsza msza w obrzędzie wschodnim została odprawiona w trzecią niedzielę adwentu i od tamtego czasu jest tak co niedzielę. Obok cerkwi wzniesiono w XVIII wieku murowaną dzwonnicę parawanową z trzema arkadami.

Przepiękne i warte zobaczenia są także cerkwie w pobliskich miejscowościach, znajdujących się na terenie gminy Ustrzyki Dolne. Swoim urokiem zachwycą na pewno cerkwie w Hoszowie i Hoszowczyku. Ta pierwsza pochodzi z XIX wieku i jest obecnie kościołem rzymskokatolickim pod wezwaniem świętego Mikołaja, druga zaś skonstruowana z drewna w 1926 roku obecnie także spełnia rolę kościoła rzymskokatolickiego.

Projektowana według schematów architektury bojkowskiej jest cerkiew w Równi. Została ona wybudowana w XVIII wieku, wielokrotnie odnawiana i konserwowana w późniejszym okresie, użytkowana do 1951 roku. Generalny jej remont przeprowadzono w latach 60-tych, kiedy całe jej wyposażenie przetransportowano do Zamku w Łańcucie (sprawdź ➞ pod linkiem), gdzie znalazło się w Dziale Sztuki Cerkiewnej. Od lat 70-tych XX wieku cerkiew należy do parafii w Ustianowej i funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Obok cerkwi zachowało się kilka nagrobków wraz ze starodrzewem. Cerkiew ta jest trójdzielną cerkwią kopułową, co jest niezwykle rzadkie na terenie południowo-wschodniej Polski. Jest to czynnik, który często zachęca turystów do odwiedzenia tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>