Trasy naraciarskie – Szczyrk

Zimowy wypoczynek większości osobom kojarzy się oczywiście z narciarskim szaleństwem na stokach. Może być to także szaleństwo na snowboardzie, ale w każdym razie, jeśli chodzi o urlop zimą, to oczywistym jest, że najlepiej spędzić go na stoku. Sporo osób wybiera znane alpejskie miejscowości na zimowisko, twierdząc, że w Polsce „nie ma gdzie jeździć na nartach”. Być może mają trochę racji, bo gdzież polskim niewysokim górom równać się z Alpami, ale być może przemawia także przez nich… snobizm. Przecież w Polsce nie brakuje uroczych górskich miejscowości, ze świetnym zapleczem socjalnym i doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi. Najlepszym na to dowodem jest Szczyrk. To urocze miasteczko na Żywiecczyźnie oferuje nie tylko doskonałe warunki noclegowe w Szczyrku, ale również wiele wspaniałych stoków, bardzo dobrze zarządzanych. Przecież to właśnie tu znajdują tak znane ośrodki narciarskie jak na przykład Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Beskidek i wiele, wiele innych.

Ośrodek Narciarski COS OPO w Szczyrku położony jest na północnym stoku najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Ośrodek oferuje swoim gościom 10 km bardzo zróżnicowanych tras narciarskich, a prawdziwą perełką jest rasa z homologacją FIS. Trasa czarna i czerwona są sztucznie dośnieżane, a komfort korzystania z tras zapewnia nowoczesna, 4-osobowa kolej linowa, która wyposażona jest w kanapę i przez godzinę może przewieźć 2400 osób. Kolejka obsługuje odcinek Jaworzyna–Skrzyczne.

Ośrodek Narciarski Czyrna-Solicko to jeden z większych ośrodków tego typu w naszym kraju. Zlokalizowany jest na północnych stokach Małego Skrzycznego. Ośrodek obsługuje dwie dolne stacje – Czyrna (znajduje się ona bliżej centrum Szczyrku) i Solisko (znajduje się bliżej Przełęczy Salmopolskiej). Znajdziemy tu 13 świetnie przygotowanych tras, z których najbardziej znane są dwie. Pierwsza to Bieńkula – będąca jedną z kilkunastu czarnych tras zjazdowych w kraju. Trasa jest niezwykle trudna i bardzo niebezpieczna. Druga natomiast to trasa czerwona, zwana Golgotą – ta zwyczajowa nazwa nawiązuje do czasów, gdy trasa ta nie była ratrakowana i przejazd był nie tyle niebezpieczny, co najzwyklej w świecie męczący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>