W krainie bobrów – Uherce Mineralne

Od kilkunastu lat tworzymy rezerwaty – nie ma w tym oczywiście nic złego, ponieważ te tereny są jak najbardziej potrzebne. Musimy w jakiś sposób chronić okoliczną faunę i florę. Niestety człowiek w swej niszczycielskiej naturze, bardzo często druzgocze wszystko, co piękne i naturalne. Nie wiedzieć czemu upodobaliśmy sobie taki tok myślenia, że Ziemia jest nasza i mamy ją niszczyć. To karygodny błąd, ponieważ jako najinteligentniejszy gatunek zamieszkujący naszą planetę powinniśmy o nią dbać. My jednak postępujemy inaczej. Dlatego właśnie powstają takie miejsca jak rezerwaty czy parki narodowe. Ich celem jest ochrona naturalnych ekosystemów. Co najśmieszniejsze — ludzie chronią Ziemię przed innymi ludźmi, którzy pragną w życiu jedynie niszczyć i czerpać z tego satysfakcję. Są jednak takie rezerwaty, których nie powinno się tworzyć.

Na terenie gminy Uherce Mineralne [wikipedia.pl] powstał rezerwat bobrów, które nie żyją na tych terenach. Zostały one tutaj przywiezione… I tu chyba kończą się dobre aspekty tego posunięcia. Można dodać jeszcze do tego tylko to, że mamy szansę je tutaj zobaczyć prawie że w naturalnych warunkach. Rezerwat zajmuje powierzchnię ponad dwudziestu siedmiu hektarów, choć co ważne — bobry zamieszkują już tereny poza jego granicami. Jego głównym założeniem było danie możliwości spokojnego rozmnażania się tego gatunku. Niestety, gatunek ten stał się inwazyjny i doprowadził do wyniszczenia naturalnego ekosystemu zamieszkiwanego przez inne niewystępujące już tutaj teraz zwierzęta. Jedynym gatunkiem, który ostał się na terenie rezerwatu, jest Wąż Eskulapa, któremu udaje się w komfortowy sposób dzielić ten teren z sąsiadami. Mimo tych zawirowań, miejsce to warte jest obejrzenia, ponieważ ciężko już na naszych mapach znaleźć te zwierzęta. Ich prawie całkowite wytępienie spowodowane jest tym, że były one elementem diety naszych przodków. W czasie przednówka były one jedynym świeżym mięsem, które mogli spożywać okoliczni mieszkańcy.

Wybierając się w to miejsce, powinniśmy zadbać również o zakwaterowanie [meteor-turystyka.pl]. Nawet w sezonie powinniśmy bez większych problemów znaleźć pokój, w którymś z pensjonatów. Na szczęście Uherce Mineralne posiadają rozbudowaną bazę noclegową, która zadowoli każdego, kto odwiedzi to miejsce. Zaplecze noclegowe miejscowości składa się z licznych hosteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy popularnych ostatnio agroturystyk. Każdy turysta na pewno będzie w stanie wybrać miejsce do spania, które spełni wszystkie jego oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>