Wielkopolska pod lupą: Skorzęcin

Skorzęcin to wioska o charakterze wczasowo-wypoczynkowym, położona na obszarze województwa wielkopolskiego. Podlega pod powiat gnieźnieński oraz Gminę Witkowo. Najbliższym miastem jest Gniezno (25 km). Wieś znajduje się na Pojezierzu Gnieźnieńskim – ma dostęp do jeziora Niedzięgiel i Białego. Miejscowość jest bardzo znana wśród mieszkańców wielkopolskich miast – mówi się o niej potocznie "wielkopolska Floryda". Coś w tym rzeczywiście jest, gdyż latem przyjeżdżają tu tłumy letników (zwłaszcza z Poznania), dla których ogromną wygodą jest bliskość do domów – nie każdy przecież lubi wyjeżdżać na wakacje na drugi kraniec Polski. Oferta noclegowa (noclegi Skorzęcin) obejmuje miejsca dla około sześciu tysięcy osób. Skorzęcin jest korzystny pod względem ekonomicznym – pobyt w tej wsi nie jest dużym wydatkiem.

Wieś zaistniała w kronikach już w XII wieku. Nie wiadomo, czy powstała wcześniej. Osada wchodziła w skład królewskich dóbr. Król Władysław Jagiełło przekazał ją wraz z jeziorem w darze dla Opactwa Cystersów. To zapoczątkowało fale konfliktów na tle prawa do połowu ryb. W XIX wieku we wsi pojawił się nowy właściciel, Stanisław Moszczeński. Z jego czasów zachowały się zabudowania folwarczne. W pierwszej dekadzie XX wieku wybudowany został tutaj dwór oraz powstał park z lipami. Obiekt ten jest wpisany do rejestru zabytków, a obecnie hodowane są w nim konie.

Przyjazd do Skorzęcina w znaczny sposób odcina ludzi od zgiełku i problemów współczesnej cywilizacji. Turyści uwielbiają leżakować na piaszczystej plaży, przy której funkcjonuje oświetlone molo. Bardzo chętnie zażywają kąpieli w wodach jeziora, a także kąpieli słonecznych. Bardziej aktywnych kusi możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych – nie ma konieczności martwienia się o dostęp do odpowiedniego sprzętu, gdyż można go pobrać z wypożyczalni sprzętów wodnych, mającej na stanie kajaki, rowery wodne, łódki, a nawet deski surfingowe. Bardzo popularne są rejsy statkiem wycieczkowym, z którego pokładu można podziwiać panoramę okolicy oraz ptasie życie na wyspach. Wyspy te są ostoją dla ptaków i wydr. Wieczorami turyści spotykają się na Orlej Górze, na której jest stworzona przestrzeń na ognisko, wyglądająca jak amfiteatr, z miejscami dla tysiąca osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>