Zabytki Polańczyka

Polańczyk to wieś położona w województwie przemyskim, będąca siedzibą władz gminy Solina. Wieś znajduje się na brzegu jeziora solińskiego i jest otoczona wzgórzami należącymi do zachodnich pasm Bieszczadów. Wieś jest znana przede wszystkim jako uzdrowisko i kurort turystyczny, znajduje się tu również kilka ciekawych zabytków historycznych. Polańczyk jest przygotowany na przyjazdy turystów i oferuje swoim gościom dobrze rozwiniętą bazę noclegową oraz usługową (szczegóły na stronie meteor).

Najstarsze wzmianki źródłowe o Polańczyku pochodzą z końca XVI w. – wówczas wieś nosiła nazwę Polieszczańskie, co było związane z nazwiskiem Leszczyńskich – właścicieli majątku. W XVIII w. w Polańczyku wybudowano drewnianą cerkiew, która w początkach XX w. została zastąpiona przez murowaną budowlę, stojącą do dzisiaj. Świątynia pod wezwaniem św. Paraskiewy (Paraski) była początkowo miejscem kultu w obrządku grekokatolickim. Po II wojnie światowej, gdy w wyniku wysiedleń procent ludności grekokatolickiej w okolicy zmalał niemal do zera, budowla została przejęta przez Kościół Rzymskokatolicki i stała się siedzibą parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po dziś dzień w tym kościele siedzibę ma katolicka parafia diecezji przemyskiej pod tym samym wezwaniem. Niestety, nie zachowało się przedwojenne wyposażenie i polichromie świątyni, zamalowane podczas remontu w latach 80' XX w. W 2007 r. wyburzono również XIX-wieczną dzwonnicę, a zabytkowy cmentarz został zdemolowany przez nieznanych sprawców i pozostały po nim jedynie dwa pomniki. Najcenniejszym elementem wyposażenia kościoła jest niewątpliwie oryginał obrazu Matki Boskiej Łopieńskiej, znajdujący się w ołtarzu głównym.

Innym zabytkowym obiektem Polańczyka jest dawny cmentarz parafialny, na którym zachowała się ponad stuletnia kapliczka rodziny Cieślińskich. Za obiekt zabytkowy uważa się również murowaną kaplicę położoną nieopodal brzegu Jeziora Solińskiego.

Poza tym, w Polańczyku stoi kilka starych domów wypoczynkowych i sanatoriów. Do dyspozycji turystów i kuracjuszy są bowiem nie tylko nowoczesne ośrodki, ale również budynki bardziej w stylu "retro". Jak widać, Polańczyk nie jest tylko nowoczesnym kurortem. W okolicy można bowiem znaleźć kilka starych zabytków wysokiej klasy, nawiązujących do różnych kultur, wyznań, a nawet języków.

To wszystko powoduje, że Polańczyk dla nikogo nie jest nudny. Coś dla siebie znajdą tu bowiem zarówno turyści górscy, jak i osoby szukające odpoczynku nad wodą, poprawy zdrowia i witalności, a nawet miłośnicy zabytków i kulturoznawstwa.

2 comments

  1. A czy w Polańczyku są jakieś fajne miejsca, gdzie dobrze będą czuć się seniorzy? Szukam czegoś dla babci i jej przyjaciółki. Ktoś coś poradzi? :)

  2. Z tego co wiem to w Polańczyku jest kilka sanatoriów. Może warto wysłać babcię do któregoś z nich 😉 tylko nie wiem, jak to wygląda z terminami – czy są długie kolejki. Musisz podzwonić i popytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>